Нерівний тон шкіри за статистикою є однією з найпоширеніших проблем, з якою звертаються до косметологів по всьому світу.
Гіперпігментація – це нерівномірне потемніння шкіри внаслідок накопичення пігменту меланіну. Вираженість проблеми може бути різною – від ледве помітного нерівномірного тону шкіри до чітко окреслених плям різного розміру.
Чому виникає пігментація і якою вона буває
Потемніння шкіри – це захисна реакція нашого організму. Меланін захищає клітини шкіри від пошкоджень, що викликає УФ-випромінювання. Так, засмага є нічим іншим як захисним механізмом шкіри у відповідь на вплив сонця.
Пігментні клітини стимулює не тільки сонячне світло. Гіперпігментація виникає у відповідь на запальні процеси в шкірі, травми, на фоні прийому деяких препаратів, що підвищують чутливість шкіри до сонячного світла, через гормональну стимуляцію.
Індивідуальна схильність до утворення пігментації відрізняється від людини до людини. На цей процес також впливають періоди життя: наприклад, гормональні зміни під час вагітності можуть викликати виникнення пігментації або потемніння наявних плям.
Гіперпігментація може проявлятись по-різному. Постазапальна виникає на місці запальних елементів чи комедонів, посттравматична утворюється на ділянках, де шкіра була пошкоджена, нерівномірно забарвленою шкіра буває внаслідок фотопошкодження - це може виглядати і як дифузна пігментація по всьому обличчю, і як окремі плями. А ще ви могли чути про мелазму та лентиго - це теж окремі типи гіперпігментації.
Як будувати догляд за пігментованою шкірою
Утворення пігментації – це складний процес, на який впливає багато факторів. Це і стимуляція клітин, що утворюють пігмент, і власне синтез пігменту меланіну, і транспорт меланіну в сусідні клітини, і накопичення пігменту в клітинах епідермісу. Відповідно, догляд має впливати на всі ці етапи. Важливо захищати шкіру від сонця, що стимулює меланоцити, пригнічувати перенос пігменту в клітини, прискорювати оновлення поверхневих шарів шкіри, тобто сприяти відлущенню клітин, “навантажених” пігментом.
Перше правило – обов‘язковий захист від сонця. І це включає не тільки регулярне та правильне використання сонцезахисного засобу, але й фізичний захист (капелюхи, одяг, що прикриває шкіру) та зміни звичок (перебування в тіні в період активного сонця, відмова від звички засмагати спеціально, перебуваючи під відкритим сонцем у пікові години).
Друге правило – використання антиоксидантів у догляді. Надмірний вплив сонячного світла, а також інші фактори довкілля, викликають сильний оксидативний стрес - утворення вільних радикалів, що пошкоджують клітини шкіри та здатні стимулювати утворення меланіну. Тому антиоксиданти – необхідне доповнення у догляді проти пігментації. Це вітаміни С, Е, А, глутатіон, ферулова кислота, убіхінон, флавоноїди, рослинні екстракти, супероксиддисмутаза та інші.
Третє правило: поєднувати в догляді декілька освітлюючих агентів, що належать до різних груп. Перша група – це активні компоненти, які пригнічують утворення меланіну: арбутин, ресвератрол, транексамова кислота, екстракт солодки та шовковиці, похідні резорцину, азелаїнова кислота, койева кислота, вітамін С.
Друга група - компоненти, що пригнічують перенос пігменту з меланоцитів: найвідоміший - ніацинамід. Третя група – інгредієнти, що прискорюють оновлення шкіри та мають відлущуючий вплив: це всі види відлущувальних агентів (AHA-кислоти, ензими, скраби та скатки), а також ретиноїди.
В формулах продуктів проти пігментації не просто так поєднують одразу декілька освітлювальних та антиоксидантних агентів. Так засіб працює швидше та більш ефективно. Приклади таких препаратів - у другій частині статті.
Підібрати освітлювальний догляд можна з нашими спеціалістами на консультаціях - https://skinlist.ua/pages/consultation
Всі продукти для освітлення шукайте в цьому розділі на сайті -